Kritiki o filmu
»Ljubezenska zgodba stoletja.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Na obale Cannesa je po skoraj desetletju neutrudnega, v molk ovitega dela prineslo novi film Michaëla Dudoka de Wita. Hipnotična, brezdialoška Rdeča želva je basen tako preproste, tako čiste vrste, da se zdi, kot bi obstajala že na stotine let. Kot lesketajoča se morska črepinja, ki so jo brusile in gladile generacije pripovedovalcev. Ta drobni umetniški biser /…/ bi lahko bil adaptacija kakšne manj znane Andersenove klasike ali pa ljudske pripovedke z oddaljenega otočja v južnem Pacifiku. Toda ne, očarljiva arhetipska pripoved se je porodila režiserju samemu in rezultat je najbolj pristno avtorski film, kar jih lahko letos vidite v Cannesu.«
– Peter Debruge, Variety
»Minevanje časa, moč in brezbrižnost narave ter načela preživetja so čudovito vtkani v animirano fabulo brez dialogov /…/. Nizozemski ilustrator in animator Michaël Dudok de Wit z izdatno mero nepretenciozne poezije čudovito razgrne svoj umetniški polet, o katerem že dve desetletji pričajo nagrajeni kratkomtražci. Ležerna, a očarljiva saga ponuja skrbno odmerjene doze humorja in prebliske nadrealizma v ravno pravšnjih trenutkih, da zamajejo in zmedejo naša narativna pričakovanja. /…/ Preprosto povedano, gre za najvišji izraz tankočutne in globoko ganljive animacije.«
– Lisa Nesselson, Screen Daily
»Rdeča želva je vizualno osupljiva poetična basen, ki poseduje mnogo več kot zgolj lepoto. /…/ meditativna celovečerna animacija preiskuje ritme naravnega sveta ter skrivnosti in uganke vsakdanjega življenja. Zgodbi o brezimnem brodolomcu na osamljenem otoku s preprosto, prečiščeno vizualno podobo, ki uspe biti hkrati realistična in razkošna, ne manjka nevarnosti in dramatičnih dogodivščin. A kot pritiče brezdialoškemu filmu, v katerem se pretakajo harmonična glasba Laurenta Pereza del Mara in ambientalni zvoki narave, nas Rdeča želva ne želi le očarati, pač pa tudi obogatiti duha. In to ji uspe.«
– Kenneth Turan, Los Angeles Times
»Digitalna animacija je s svojimi barvnimi plohami pogosto videti ploska. Globina in tekstura tega filma /…/ pa sta neverjetni. Morate si ga ogledati na velikem platnu. ‘Sem nežna duša, romantik. Rad jočem,’ je lani v nekem intervjuju dejal de Wit. Vzemite to kot svarilo, ne pozabite robčkov.«
– Isabel Stevens, Sight & Sound
»De Witovi ekipi je, ne da bi se trudila doseči fotorealizem, uspelo poustvariti gibanje s soncem obsijane morske vode, ritmično šelestenje listja, celo razliko v barvi med izpostavljenimi in potopljenimi granitnimi skalami na robu oceana. Zdi se, kot bi jim uspelo rotoskopirati celo naravo.«
– Kristin Thompson, Observations on Film Art
»Pripoved, podana v mehkih, toplih tonih animacije in s harmonično glasbeno spremljavo, brez besed preigrava cel spekter človeških občutij: v enem najbolj nepozabnih animiranih filmov zadnjih let se prepletajo drama, vznemirjenje, akcija in humor.«
– žirija Mednarodnega združenja filmskih kritikov FIPRESCI, Liffe
Festivali in nagrade
Posebna omemba žirije v sklopu Posebni pogled – Cannes. Nagrada mednarodnega združenja filmskih kritikov (FIPRESCI) in nagrada mladinske žirije Kinotrip – Liffe. Nagrada občinstva, posebna omemba žirije – Atene. Nominacija Evropske filmske akademije za najboljši animirani celovečerec. Toronto. Sarajevo. Melbourne. Rim. Hamburg. Animateka.
Film je zelo primeren tudi za šolski ogled (za starejše osnovnošolce in srednješolce).
Teme za pogovor:
življenjski krog, človek in narava, življenjska obdobja, soodvisnost vseh bitij, trajnostni razvoj, življenje na samotnem otoku, primerjava z drugimi zgodbami o podobnih temah, likovna podoba animiranega filma, likovno ustvarjanje
Uporabno pri šolskih predmetih:
slovenščina, likovna umetnost, psihologija, filozofija, sociologija, domovinska in državljanska kultura in etika, biologija
Oglejte si tudi Kinobalonovo poučno knjižico o animiranem filmu.