Dogodivščine v svetu žuželk
Po petih letih se na velika platna vračajo Drobižki, majhne žuželke, ki zabavajo tako mlade kot malo starejše gledalce. Tokrat se dogajanje z juga Francije preseli na Karibsko otočje. Pikapolonica, ki se je v prvem delu spoprijateljila z mravljami in jim pomagala braniti mravljišče, se bo po nesrečnem naključju znašla na drugi strani oceana, kjer bo reševala dom svojih novih prijateljev …
Tako kot za prvi del sta tudi za drugega napisala scenarij in animirano pustolovščino tudi režirala Hélene Giraud in Thomas Szabo.
Zgodba
V dolini na jugu Francije padajo prve snežinke. Čas je, da si žuželke pripravijo zimsko zalogo. V majhni tovarni, kjer izdelujejo kostanjev namaz, mlada in neustrašna pikapolonica po nesreči pade v kartonsko škatlo, ki jo pošljejo na otok Gvadelup v Karibskem morju. Njen oče se nemudoma odpravi na rajsko otočje iskat svojega otroka. Ko končno prispe na drugo stran oceana, pa je pred njim dvojno poslanstvo: najti svojega otroka in rešiti dom njegove nove prijateljice pikapolonice, ki mu grozi uničenje zaradi gradbišča. Na srečo mu bosta na pomoč priskočila stara prijatelja – črna mravlja in pajek –, ki bosta od doma prihitela na pomoč.
Novi svet prinaša nove nevarnosti. Skupnost lokalnih pikapolonic, hipnotične bogomoljke, nenavadne gosenice in ekscentrični raki so le del izziva, s katerim se soočajo junaki zgodbe. Ljudje bi si radi prilastili njihov dom in zgradili luksuzni hotel …
O nastanku filma
Drobižki so ugledali luč sveta kot kratek film. Pozneje so ga razvili in razširili v odlično istoimensko animirano televizijsko serijo, opevano s strani kritikov. Ob seriji sta avtorja sočasno začela pisati tudi zgodbo za prvi celovečerec Drobižki. Ko sta Hélène Giraud in Thomas Szabo ustvarjala drugi del TV-serije, sta sočasno napisala scenarij tudi za Drobižke 2.
Beseda avtorjev
»Drobižki so bili vojni film s primesmi vesterna in herojske fantazije. Drobižki 2 so pustolovski film s klasičnimi temami, ki mu pritičejo: nevarnosti in užitki raziskovanja, preseganje lastnih omejitev za višji cilj, srečevanje z neznanim. /…/ Kot filmska adaptacija sedmega Sinbadovega potovanja (Nathan Juran, 1958) sva tudi midva želela popeljati najine junake dovolj daleč, da lahko zdrsnejo v fantazijo in presežejo omejitve lastne realnosti. To pa je pogosta izkušnja pustolovskih zgodb.«
– Hélène Giraud in Thomas Szabo
»Nisva želela, da bi bili liki preveč realistični ali preveč karikirani. Najin cilj je bil, da doseževa občutljivo ravnovesje med resničnimi informacijami, ki temeljijo na video dokumentaciji, in poenostavljenim oblikovanjem. Odločila sva se, da se odrečeva dialogom, ker sva hotela ustvariti bolj dokumentarec kot pa klasični animirani film. Hotela sva ohraniti resnične insekte brez obrazne mimike (ne govorijo, se ne smejijo, mrščijo, mežikajo …) in se izogniti njihovemu počlovečenju.«
– Hélène Giraud in Thomas Szabo
Zanimivosti
Pred petimi leti smo v prvem delu animirane pustolovščine Drobižki spoznali mlado in neustrašno pikapolonico, ki se je v bitki za kockami sladkorja, ki so jih žuželke našle v travi po pikniku nekega para, spoprijateljila z eno od črnih mravelj in ji pomagala braniti mravljišče pred napadom rdečih mravelj. Režiserja Hélène Giraud in Thomas Szabo sta želela narediti pustolovski film, podoben Gospodarju prstanov, a v svetu žuželk. Ustvarila sta realistične like, pustolovščina je brez dialogov, insekti pa so brez obrazne mimike. Drobižki so sprva ugledali luč sveta kot kratek film, kasneje pa so ga razširili v televizijsko serijo, ki ni osvojila le Francije, ampak tudi druge dele sveta. Po seriji sta avtorja ustvarila še celovečerni film.
V animirani pustolovščini Drobižki 2 lahko vidimo več prizorov, ki so nastali po navdihu prizorov iz drugih filmov – na primer leteča ladja, v ozadju katere je polna luna, spominja na prizor iz filma E.T. – Vesoljček, leteča ladja z baloni pa spominja na prizore leteče hiše z baloni iz animacije V višave.
—
Film je zelo primeren tudi za šolski ogled.
Več informacij o možnostih organiziranja šolskih kinopredstav najdete na tej povezavi.
Teme za pogovor:
žuželke, različna življenjska okolja, pustolovščine, prijateljstvo, pogum, filmske zvrsti in žanri
Uporabno pri predmetih:
slovenščina, glasbena umetnost, likovna umetnost, družba