Nagrade in festivali:
Nagrada za najboljšo režijo – Cannes. Nominacija Evropske filmske akademije za najboljšo režijo. Najboljši scenarij in igralec (Adrian Titieni) – Chicago. Nagrada filmske kritike – Hamburg. Karlovi Vari. Sarajevo. Melbourne. London. New York. Viennale. Moskva. Stockholm. Liffe.
Kritiki o filmu:
»Cristian Mungiu ne zna narediti povprečnega filma. Da ga zanima moralna kondicija romunske družbe, je pokazal že v nagrajenih filmih 4 meseci, 3 tedni in 2 dneva (2007) ter Daleč za griči (2012), z Maturo pa je scenaristično in režijsko presegel samega sebe. Subtilna socialno psihološka družinska drama se osredotoča na odnos med uspešnim očetom kirurgom in njegovo najstniško hčerjo, ki jo hoče za vsako ceno spraviti iz Romunije … /…/ Tu je moralni kavelj tega premišljenega filma, ki ima v sebi nekaj hanekejevskega, nekaj globoko neprijetnega: skorumpirani sistem medsebojnih uslug, iz katerega bi hotel odrešiti hčerko, kirurga spremlja kot vrnitev potlačenega in daje gledalcu vedeti, da korupcija korumpira, klientelizem in nepotizem pa nista samo stvar posttranzicijskih in postkomunističnih družb.«
– Mateja Valentinčič, MMC RTV SLO
»To ni pesimističen film – Mungiu celo namigne, da lahko nova generacija izboljša razmere –, vsekakor pa je brutalno odkrit.«
– Dave Calhoun, Time Out London
Film je zelo primeren tudi za šolski ogled (za srednješolce).
Teme za pogovor:
poštenost in pravičnost, meja med korupcijo in osebnimi uslugami, pritiski pri opravljanju mature, zrelost, poseganje staršev v šolsko delo in vpliv njihovih ambicij na delo otrok, sprejemanje odgovornosti za svoje odločitve, kompromisi, odnosi med starši in otroki, romunski film
Uporabno pri šolskih predmetih:
sociologija, filozofija, psihologija, razredne ure