Projekcije filma:

petek, 3. januar, 17.00Mala dvorana

sobota, 4. januar, 17.00Mala dvorana

nedelja, 5. januar, 17.00Mala dvorana

Tartinijev ključ

Tartinijev ključ

Vinci Vogue Anžlovar, Slovenija, 2024, 115 min, mladinska kriminalka, 7+

V novi slovenski mladinski pustolovščini, ki je posneta po istoimenskem romanu, se trije najstniki po napačno prejetem SMS sporočilu podajo na analogno iskanje zaklada po ugank polnem Piranu. Film je režiral Vinci Vogue Anžlovar (Dedek gre na jug), glasbo pa je prispevala skupina LPS.
Do zaklada skozi uganke

V kino je prišla pustolovščina Tartinijev ključ, posneta po istoimenskem mladinskem romanu Romana Kukoviča, v katerem se trije najstniki po napačno prejetem SMS sporočilu podajo na iskanje zaklada. 

Film je režiral Vinci Vogue Anžlovar, ki je napisal tudi scenarij po knjižni predlogi. Glasbena skupina LPS pa je za film posnela dva singla: Nekaj novega in Počakaj me.

V glavnih vlogah igrajo Ella Lapajne, Svit Šturbej, Maks Kerševan, Nenad Nešo Tokalić, Goran Navojec, Jurij Drevenšek, Primož Pirnat, Janez Škof, Tanja Ribič Đurić, Zala Djurić, Bojan Trampuš, Filip Vidušin, Grega Čušin, Jadranka Đokić, Lana Šantelj in drugi.

Zgodba

V Piranu se križajo poti treh otrok iz različnih socialnih okolij: domačinke Mario (Maks Kerševan), ki živi z babico, Roberta (Svit Šturbej) iz poletne kolonije, ki se v družini sooča z nasiljem, in premožne Barbare (Ella Lapajne), ki je na počitnicah z očetom in njegovo partnerko. Barbara prejme napačno poslano SMS sporočilo, ta pa jih skozi niz ugank in dogodivščin, povezanih s srednjeveškimi skrivnostmi Pirana, vodi do zaklada, ki pa ga iščeta tudi zlikovca Grandemare (Goran Navojec) in Jofa (Jurij Drevenšek). Otroci se med pustolovščino zbližajo, preskočijo pa tudi ljubezenske iskrice.

Napeta mladinska kriminalna drama Tartinijev ključ je posneta po istoimenskem mladinskem romanu Romana Kukoviča. Tega je Društvo Bralna značka Slovenije Zveze prijateljev mladine Slovenije uvrstilo v izbor leposlovnih knjig, primernih za učence v tretjem triletju osnovne šole.

Anžlovar: »Zaplet preko telefona, a do zaklada analogno«

»Zgodba je Da Vincijeva šifra Dana Browna za otroke. To je bila moja prva misel, ko sem prebral knjigo pisatelja Romana Kukoviča Tartinijev ključ. Fascinantno pri zgodbi je, da se zaplet sicer začne prav preko telefona, a otroci odložijo elektronske naprave in se lova na “zaklad” lotijo analogno. Knjiga pokaže, da se da zabavati v pustolovščinah tudi brez pametnih telefonov, navdušila pa me je še zaradi številnih podrobnosti iz zgodovine starodavnega primorskega mesta Piran. Iz knjižne osnove sem želel narediti film poln preobratov, suspenza, prijateljstva, prvih ljubezni in interakcije z občinstvom. Predstavljam si, da bodo gledalci ugibali rešitve ugank, ki se pojavljajo skozi film, in si čestitali ob pravih odgovorih. Če mi je uspelo, bodo v filmu uživali tako otroci kot tudi odrasli, sporočila pa bodo razumeli vsi – prijateljske in ljubezenske zgodbe se lahko spletejo ne glede na socialni status, timsko delo je uspešnejše od individualnega, radovednost in raziskovanje pa sta gibalo napredka. Vsekakor so tu še “pravljični” elementi, da dobro premaga zlo,« je ob filmu povedal režiser Vinci Vogue Anžlovar, ki je to zanj šesti celovečerni film. Pred tem je režiral filme Dedek gre na jug (2022), Vampir z Gorjancev (2008), Poker (2001), Oko za oko (1993) ter Babica gre na jug (1991).

Spoznavanje Pirana skozi čas

Film je večplasten in omogoča interdisciplinarno podajanje šolske snovi na osnovi filmske materije – vse od spoznavanje kulturne dediščine in glasbene vzgoje pa do zgodovinskega razvoja obmorskih mest in same primorske arhitekture. Predstavljena zgodba omogoča obogatitev predmeta zgodovine, saj predstavlja splošno nepoznane znamenitosti Pirana iz različnih časovnih obdobij ter preko njih opozarja tudi na razvoj civilizacijskih običajev skozi čas.

Film izrisuje tudi kontrast med digitalnim in analognim svetom, ker je jezikovno bogat – tako v narečjih kot pri uporabi tujk, žargona in slengizmov – pa ponuja tudi široke možnost jezikovne analize. Zaradi izjemne glasbe film predstavlja kakovostno podlago za podajanje snovi pri predmetu glasbene vzgoje – poleg učenja o klasični glasbi tudi za spoznavanje vloge glasbe v filmu, stopnjevanja napetosti in podpore naraciji.

Skupina LPS posnela dve skladbi za film

V filmu nastopi tudi pevec slovenske glasbene skupine LPS Filip Vidušin, glasbena skupina LPS pa je za film posnela dva singla – Nekaj novega in Počakaj me – tako so naslovili tudi svojo novo ploščo, ki so jo izdali letos marca.

Skupina LPS je ob tej priložnosti predstavila tudi videospot za skladbo Nekaj novega. Videospot, ki so ga posneli na slikovitem Tartinijevem trgu v Piranu, kjer se odvija zgodba treh najstnikov, ki po napačno prejetem SMS sporočilu iščejo zaklad, vključuje tudi prizore iz prihajajočega filma. Videospot si lahko ogledate na tej povezavi >.

»Lani smo dobili povabilo za sodelovanje pri snemanju filma, ki ga je režiral Vinci Vogue Anžlovar, njegova želja pa je bila, da bi v filmu uporabili nekaj naših pesmi, saj mu je že prej bila všeč naša glasba. Tako smo začeli pisati pesem Nekaj novega,« je povedal pevec skupine LPS Filip Vidušin, ki v filmu zaigra sebe. Skladbo Nekaj novega so v skupini spisali, ko so prebrali osnutek zgodbe filma, kjer se omenja prva ljubezen in zaklad, zato so pri besedilu pesmi uporabili te motive. Poleti so posneli del videospota v Piranu in združili s kadri iz filma Tartinijev ključ.

»Enkratno doživetje, ki se ne zgodi vsakomur«

Avgusta 2024 se je na 30. Sarajevskem filmskem festivalu film premierno predvajal in navdušil mlado občinstvo. Igralca Maks Kerševan in Svit Šturbej sta se sprehodila po rdeči preprogi v soju žarometov in delila avtograme. Poleg filma se je svetovni filmski javnosti predstavil tudi očarljivi Piran, ki je s svojim trgom in uličicami osrednji prostor dogajanja filmske dogodivščine.
Mladi igralci so ob premieri delili svoje navdušenje. »To je definitivno najimenitnejši del snemanja filma – ko vidiš, kam si vložil svoj trud in za kaj si se mučil vse tiste mesece,« je dejala Maks Kerševan, ki je v filmu upodobila Pirančanko Mario. »V Slovenijo bom odnesla čudovite vtise iz Sarajeva; to je res enkratno doživetje, ki se ne zgodi vsakemu.«

Tudi za Svita Šturbeja je sprehod po rdeči preprogi nekaj novega, vendar pravi, da je njegov najljubši del še vedno samo snemanje filma. »Snemanje mi je vedno v zabavo, gledam pa se nerad – še sploh, če vem, da me gledajo tudi drugi.« Svit pravi, da so se letošnje poletne počitnice začele zelo umirjeno in preprosto, brez razmišljanja o filmu, ki so ga posneli lansko poletje. »Ko smo dobili klic, da smo bili sprejeti v Sarajevo, se je kar naenkrat vse spremenilo. Zabavno je,« priznava Svit. V filmu igra mladega Roberta, ki poletje preživlja v poletni koloniji in se skozi pustolovščino zagleda v Ljubljančanko Barbaro. Slednjo zaigra Ella Lapajne, ki se ekipi v Sarajevu žal ni mogla pridružiti, saj se je zanjo že začel pouk – letošnje leto bo namreč gimnazijo obiskala v Tanzaniji.

Avtor romana navdušen nad filmsko upodobitvijo

Scenarij za film je Vinci Vogue Anžlovar napisal skupaj z avtorjem istoimenske literarne predloge Romanom Kukovičem, ki občutke ob tem, da se njegova zgodba sedaj odvija na velikem platnu, opisuje tako: »Mnogi pisatelji so nad filmsko upodobitvijo svojih del razočarani. No, jaz sem navdušen. Obstaja anekdota o tem, kako me je Vinci poklical in povedal, da bi si želel po romanu Tartinijev ključ posneti film, a o tem drugič. Kljub vsemu takrat nisem bil hudo presenečen. Mnogi so mi namreč ob branju že prej dejali, da je zgodba, čeprav večplastna, čisto filmska. Da pa bo Vinci z ekipo iz moje literarne predloge naredil tako gledljiv, dinamičen in zares vrhunski film, sem lahko le upal. Če je ob branju mojega romana najstnica Veronika F. zapisala “carsko”, sem jaz ob Vincijevem filmu lahko dejal le “zares vrhunsko”. Vredno tudi mednarodne pozornosti!«

Igrajo

Ella Lapajne, Svit Šturbej, Maks Kerševan, Nenad Nešo Tokalić, Goran Navojec, Jurij Drevenšek, Primož Pirnat, Janez Škof, Tanja Ribič Đurić, Zala Djurić, Bojan Trampuš, Filip Vidušin, Grega Čušin, Jadranka Đokić, Lana Šantelj

Bodite obveščeni o dogajanju
v Mestnem kinu Ptuj